Potvrzuji, že jsem zdravotnický odborník ve smyslu zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. v platném znění, tedy osoba oprávněná léčivé přípravky předepisovat nebo vydávat.

Tyto stránky obsahují informace určené pouze zdravotnickým odborníkům

Kliknutím na tlačítko pokračovat výslovně prohlašuji a potvrzuji, že:

V opačném případě klikněte na tlačítko odejít.

POKRAČOVAT ODEJÍT

Videa jsou určena pro pacienty používající aplikátor ZomaJet !

Používám ZomaJet?

Ano / Ne

   

Měření výšky a hmotnosti dítěte

Měření výšky a hmotnosti dítěte je součástí preventivních prohlídek u dětského lékaře, můžeme ho provádět také doma.

Je vhodné růst dítěte pravidelně sledovat a dítě měřit v intervalu 6-12 měsíců, interval preventivních prohlídek 2 roky u dětského lékaře je někdy k posouzení růstové poruchy příliš dlouhý.

Jednoduchý postup na měření výšky u větších dětí je následující: dítě měříme ve stoje, bez bot a ponožek, u rovné zdi. Mělo by stát volně, ale rovně, s nohama u sebe, paty u zdi, dívat se přímo, nezaklánět hlavu. Nejpřesnější zaznamenání výšky se provádí pomocí přiložení rovného předmětu např. knihy, trojúhelníku apod. kolmo ke zdi na úrovni vrcholu hlavy. Pro získání přesnějších údajů doporučujeme měření opakovat.

K měření hmotnosti stačí běžná domácí váha, je vhodné vážit dítě za stejných podmínek, tedy nejlépe ráno nalačno. Dítě by mělo být svlečené.

Ke zjištění délky novorozenců a kojenců je správnou metodou použití speciálního měřítka, tzv. bodymetru, které by mělo být ve vybavení ordinace dětského lékaře.