Potvrzuji, že jsem zdravotnický odborník ve smyslu zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. v platném znění, tedy osoba oprávněná léčivé přípravky předepisovat nebo vydávat.

Tyto stránky obsahují informace určené pouze zdravotnickým odborníkům

Kliknutím na tlačítko pokračovat výslovně prohlašuji a potvrzuji, že:

V opačném případě klikněte na tlačítko odejít.

POKRAČOVAT ODEJÍT

Videa jsou určena pro pacienty používající aplikátor ZomaJet !

Používám ZomaJet?

Ano / Ne

   

Nejčastější dotazy

Co se děje u lékaře? 

U lékaře je nutné poskytnout informace vedoucí ke správnému určení diagnózy, probíhají základní vyšetření (jako odběr krve a moči) a dle výsledku jsou stanoveny možnosti léčby.

 

Bolí léčba růstovým hormonem?

Nikoli. Samotná léčba nahrazuje přirozený proces v těle, čili je za normálního průběhu bezbolestná. Díky moderním dávkovacím perům a především díky možnosti bezjehlové aplikace je bezbolestná taktéž aplikace růstového hormonu.

 

Kdy mohu pozorovat první příznaky malého vzrůstu?

Z laického pohledu lze první příznaky pozorovat přibližně v období od 2 let až do nástupu puberty. Těžké poruchy růstu jsou zřetelné už v l. roce života.

 

Jak nejlépe zjistím zda je výška v normě?

Nejlepšími prostředky je správné změření dítěte a hodnocení výšky pomocí růstových percentilových grafů . Pouhé pozorování a odhad mohou vést ke zkreslení a nesprávnému hodnocení situace.

 

Kam píchat injekce?

Ideální místo se nachází na přední straně stehen. Místo vpichu je nutné střídat.

 

Co když zapomenu?

Pokud zapomenete jednou aplikovat růstový hormon, nic se neděje. Další večer pokračujte v léčbě. Samozřejmě platí, že čím méně vynechání, tím lepší výsledky léčba přinese.

 

Existují tabletky s růstovým hormonem?

Ne. Hormon jako takový je bílkovina a kdyby byl podán ústy, tělo by ho bez užitku vstřebalo spolu  s  jídlem. Jediná cesta úspěšné aplikace je formou vpichu.

 

Není mi dobře, mám pokračovat v léčbě?

Pokud se jedná o drobné dětské nemoci, případně o pouhé nachlazení, v léčbě pokračujte. V případě pochybností se obraťte na dětského lékaře.

 

Zapomněl(a) jsem vrátit přípravek do ledničky. Je stále použitelný?

Na tuto otázku bohužel neexistuje obecná odpověď. Pokud taková situace nastane, kontaktujte lékaře, který rozhodne o dalším postupu.

 

Je nutné během léčby docházet k lékaři?

Pravidelné kontroly jsou součástí léčby růstovým hormonem. Přesné termíny  Vám určí Váš  ošetřující lékař. Obecně platí, že by kontroly měly probíhat v rozmezí 3-6 měsíců.

 

Ovlivňuje růstový hormon schopnost mít v dospělosti děti?

Léčba růstovým hormonem sama o sobě nemá vliv na průběh puberty, sexualitu a plodnost. Uvedené problémy souvisí se špatnou funkcí pohlavních žláz, které mohou být ve spojitosti s onemocněním vedoucím k podávání růstového hormonu.