Potvrzuji, že jsem zdravotnický odborník ve smyslu zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. v platném znění, tedy osoba oprávněná léčivé přípravky předepisovat nebo vydávat.

Tyto stránky obsahují informace určené pouze zdravotnickým odborníkům

Kliknutím na tlačítko pokračovat výslovně prohlašuji a potvrzuji, že:

V opačném případě klikněte na tlačítko odejít.

POKRAČOVAT ODEJÍT

Videa jsou určena pro pacienty používající aplikátor ZomaJet !

Používám ZomaJet?

Ano / Ne

   

Růstový hormon

Růstový hormon je produkován podvěskem mozkovým (hypofýzou) a je přirozenou součástí lidského těla. Jeho tvorba je podmíněna denní dobou: tělo ho nejvíce  vytváří během spánku, v průběhu dne je jeho hladina většinou nízká. K posouzení nedostatečné tvorby růstového hormonu se proto provádějí stimulační testy. Část účinku růstového hormonu je zprostředkována látkou IGF-I (růstový faktor podobný inzulínu - I), která vzniká v játrech. Hladina IGF-I se nemění během dne, proto jeho hladinu lze vyšetřit kdykoliv a jeho nízká hladina v krvi zvyšuje podezření na nedostatek růstového hormonu. 

Růstový hormon byl k léčbě použit již v roce 1957, přičemž rozmach této léčby nastal až v 80. letech minulého století, kdy se začal růstový hormon vyrábět v dostatečném množství biotechnologickými metodami, a přestal se používat růstový hormon získaný z tkání zemřelých lidí. Nyní tedy podáváním růstového hormonu nehrozí přenos infekčních chorob (zánět mozku Creutzfeldt-Jakob).