Potvrzuji, že jsem zdravotnický odborník ve smyslu zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. v platném znění, tedy osoba oprávněná léčivé přípravky předepisovat nebo vydávat.

Tyto stránky obsahují informace určené pouze zdravotnickým odborníkům

Kliknutím na tlačítko pokračovat výslovně prohlašuji a potvrzuji, že:

V opačném případě klikněte na tlačítko odejít.

POKRAČOVAT ODEJÍT

Videa jsou určena pro pacienty používající aplikátor ZomaJet !

Používám ZomaJet?

Ano / Ne

   

Stádia růstu

Růst  dítěte lze rozdělit do následujících tří fází:

První fází je kojenecké a batolecí období, která trvá  přibližně do dvou let věku dítěte. Za první rok života vyroste dítě asi 25 cm. Během druhého roku vyroste o dalších asi 12 cm a ve dvou letech dosáhne zhruba poloviny své budoucí dospělé výšky. Růst v tomto období života v ovlivňuje především správná výživa.

Druhou fází růstu je dětství. Začíná kolem dvou let a končí začátkem puberty, tedy průměrně ve věku 12 let u chlapců a 11 let u dívek. Růst je poměrně plynulý, ale stále se mírně snižuje až na 5 cm ročně. Od tohoto období je pro správný růst je důležitý dostatek růstového hormonu. 

Posledním obdobím růstu je dospívání, je to fáze zrychleného růstu – pubertální růstové urychlení.  Puberta trvá 4 až 5 let a člověk během tohoto období získá posledních asi 20 procent své budoucí dospělé výšky. Mimo výživy a růstového hormonu je pro správný růst nezbytný účinek pohlavních hormonů. Dívky vstupují do puberty dříve než chlapci, nejvíce rostou před 13. rokem života, v době nástupu první menstruace dosáhnou asi 95% dospělé výšky. Chlapci vstupují do puberty o l rok později, jejich největší růst je kolem 14. – 15. roku. Puberta však může proběhnout dříve i později než je uvedeno. Po pubertě růst do výšky definitivně končí. V současné době činí průměrná výška dospělých českých mužů 181 cm, českých žen 168 cm.